انواع روش های موثر تبلیغات در کسب و کار

تبلیغات عبارت است از ایجاد پیام و استفاده از تکنیک‌های مختلف روانشناسی برای ترغیب افراد به خرید محصولات و خدمات. تبلیغات یکی از قدیمی‌ترین روش‌های بازاریابی و هدف آن تاثیرگذاری بر تصمیمات و اقدامات مخاطبان برای خرید، دانلود یا موارد دیگر است. تبلیغات خوب به گونه‌ای طراحی می‌شوند که به‌یادماندنی و تاثیرگذار باشند. در این مطلب ضمن آموزش راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی، انواع  روش ها تبلیغات در کسب و کار را معرفی می‌کنیم و نمونه‌هایی از کمپین‌های موفق را آورده‌ایم با وی لینک همراه باشید.

تبلیغات در کسب و کار چگونه کار می‌کند ؟

تبلیغات یک اصل ساده دارد و آن علاقه‌مند کردن افراد به محصولات و خدمات است. پس از برانگیختن علاقه افراد، باید آن‌ها را برای خرید متقاعد کنید، حتی اگر از قبل به خرید آن کالا یا خدمت خاص فکر نکرده باشند. تبلیغات، استفاده از روانشناسی برای تاثیرگذاری بر طرز فکر و احساس افراد در مورد محصولات و خدمات است. بسته به اهداف کمپین تبلیغاتی، تبلیغات می‌تواند به روش‌های زیر برای کسب و کار شما کار کند.

  • افزایش آگاهی از برند
  • هدایت مشتریان بالقوه به کسب و کار
  • ترویج فروش برای محصولات موجود و جدید
  • معرفی محصول یا خدمتی جدید به بازار
  • برای متمایز کردن محصول خود از رقبا

روش تبلیغات بسیار متنوع است و شامل تبلیغات رادیو و تلویزیون، بیلبوردها، تی‌شرت‌های تبلیغاتی، تبلیغات شبکه‌های اجتماعی و انواع دیگر می‌شود.

تبلیغ‌کنندگان افرادی در شرکت هستند که مسئولیت تبلیغ محصولات و خدمات را بر عهده دارند. این افراد برای معرفی محصولات و خدمات روی بیلبوردها، در مجله، وب‌سایت و اپلیکیشن‌های موبایل هزینه پرداخت می‌کنند. همه تبلیغ‌کنندگان، بازاریاب به شمار می‌روند اما همه بازاریابان، تبلیغ‌کننده نیستند. در ادامه به تفاوت بازاریابی و تبلیغات نگاهی می‌اندازیم.

تبلیغات در کسب و کار

تفاوت بازاریابی و تبلیغات

بازاریابی تصویر بزرگی از برنامه‌های شرکت برای افزایش آگاهی از برند و متقاعد کردن افراد برای خرید محصولات را شکل می‌دهد. تبلیغات فعالیت‌های عملیاتی برای ارتباطات و انتقال پیام، حول این اهداف گسترده است. در واقع تبلیغات، زیرمجموعه‌ای از بازاریابی است و برای برقراری ارتباط با مخاطبان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازاریابی شامل کانال‌های مختلفی است که در زیر فهرست شده است.

  • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
  • بازاریابی ایمیلی
  • روابط عمومی
  • سئو
  • تبلیغات پولی

از طرف دیگر تبلیغات، تنها یکی از اجزای بازاریابی است. استراتژی بازاریابی شرکت‌ها، معمولا شامل طرح تبلیغاتی است. بخش تبلیغات روی فرآیند ایجاد و انتشار پیام‌های متقاعدکننده تمرکز می‌کند تا مشتریان را به انجام اقدام موردنظر ترغیب کند.

کمپین تبلیغات در کسب و کار چیست ؟

کمپین تبلیغاتی گروهی از تبلیغات است که پیام یکسانی را به اشتراک می‌گذارد. کمپین‌های تبلیغاتی برای رسیدن به هدف خاصی در شرکت راه‌اندازی می‌شوند. این کمپین‌ها معمولا حول اهداف تجاری ایجاد می‌شوند و از کانال‌ها و رسانه‌های مختلف بهره می‌گیرند. کمپین‌های تبلیغاتی بیشتر از بنرهای گرافیکی پر زرق و برق و تبلیغات در موتور جستجو تشکیل شده‌اند. کمپین‌های تبلیغاتی موفق، ضمن این‌که از نظر طراحی، جذاب هستند از تحقیق و سازماندهی نیز استفاده می‌کنند. این عناصر به بازاریابان کمک می‌کند تا هدف کمپین را شناسایی کنند و موثرترین روش‌ها را برای جلب توجه مخاطب بیابند. سپس مخاطب را متقاعد کنند تا اقدام موردنظر را انجام دهد.

برای مشاهده نمونه کار ویزیت فروشگاه کلیک کنید.

اهمیت کمپین تبلیغات در کسب و کار

کمپین‌های تبلیغاتی، به کسب و کارها کمک می‌کند تا به اهداف بازاریابی و تبلیغات خود دست یابند و بر آن‌ها متمرکز شوند. هدف کسب و کارها فقط شکست دادن رقبا نیست، بلکه آن‌ها می‌خواهند افرادی را پیدا کنند تا از محصولات و خدمات شرکت، بیشترین بهره را ببرند. کمپین‌های تبلیغاتی به کسب و کارها کمک می‌کند تا متقاضیان محصولات و خدمات خود را بیابند، سپس آن‌ها را به مشتریان بلندمدت تبدیل کنند.

حتی اگر در حال حاضر بازدیدکنددگان و مشتریان زیادی دارید، اطمینان حاصل کنید که این مشتریان از سودآورترین منابع به سمت شما هدایت می‌شوند. کمپین‌های تبلیغاتی به شما اطمینان می‌دهند که ترافیک و معیارها، نشانگر بازدیدهای معنادار هستند و احتمال بیشتری برای تبدیل دارند.

انواع روش تبلیغات در کسب و کار

تبلیغات دیجیتالی

تبلیغاتی که در سطح اینترنتی می‌بینید، در حوزه‌ی تبلیغات دیجیتالی قرار می‌گیرند. در بسیاری از سایت‌ها، تبلیغات مختلفی وجود دارند و این تبلیغات یکی از روش‌های عمده‌ی کسب درآمد برای وب‌سایت نمایش‌دهنده‌ی آن هستند.

شیوه‌ی دیگر تبلیغات جدید، تبلیغات بومی هستند. این روش از تبلیغات نیز راه دیگری برای کسب درآمد وب‌سایت‌ها است و از طریق محتوایی مربوط به برند و محصول، متن یا مقاله‌ای آن را تبلیغ می‌کند.

تبلیغات دیجیتالی به‌شدت در حال رشد و تکامل هستند و از طریق بسترهای مختلفی چون فیسبوک، اسنپ‌چت و… باعث می‌شوند تا تبلیغات در سطح وسیعی از مخاطبان دیده بشود.

تبلیغات موبایلی و تلفنی

از میان انواع روش های تبلیغات جدید، تبلیغات تلفنی و موبایلی یا به عبارت کلی‌تر تبلیغات در سطح دستگاه‌های کوچک و قابل‌حملی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند، به‌شدت رواج پیدا کرده است.

به کمک این دستگاه‌ها و استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توئیتر و… به‌سادگی پای تبلیغات به این ابزارها نیز باز شده است. اما در استفاده از این رسانه‌ها نیز باید نهایت دقت و توجه را به‌کار برد، زیرا ممکن است بی‌برنامگی و تبلیغات انبوه باعث آزار مخاطبان شود.

هر یک از این روش‌های جدید تبلیغات در صورت اغراق و بی‌برنامگی می‌توانند موجب اثرات معکوس بشوند.

تبلیغات چاپی

تبلیغات چاپی در گذشته یکی از مهم‌ترین ابزار در دستان صنعت تبلیغات بود اما امروز با وجود فناوری‌های گوناگون، تبلیغات چاپی کمی عقب‌نشینی کرده است. تنها موضوعی که همچنان باعث اثرگذاری تبلیغات چاپی می‌شود، تمایز و تفاوت آن است.

اگر تبلیغات چاپی برای هر محصول به شکلی متفاوت و چشم‌گیر طراحی و اجرا بشوند، می‌تواند مخاطبی را که از هجوم و گستردگی دنیای دیجیتال دچار دلزدگی شده، تحت تأثیرات مثبت قرار دهد. تبلیغات چاپی دارای ۳ زیرمجموعه است:

تبلیغات تناوبی

وقتی تبلیغات در نشریاتی با تاریخ انتشار مشخص منتشر می‌شود، یعنی در قالب روزنامه، ماهنامه و… به آن تبلیغات تناوبی گفته می‌شود. برای سال‌های متمادی این روش، یکی از مهم‌ترین انواع روش های تبلیغات بود و به‌واسطه‌ی آن میلیون‌ها مخاطب تصویر تبلیغ چاپی را در پشت مجله یا در صفحات میانی آن شاهد بودند.

بروشورها، برگ‌نامه‌ها و تبلیغات در نقطه‌ی فروش

این نوع از تبلیغات که در قالب برگه‌های تبلیغاتی، بروشورها و… منتشر می‌شوند، گاهی به شکل جداگانه و گاهی نیز در میان صفحات روزنامه‌ها و مجلات توزیع می‌شوند. این تبلیغات می‌تواند در قالب بروشورهایی شکیل و با جنس مرغوب روی پیشخوان بخش ارتباط با مشتری و… نیز قرار بگیرد. در این صورت عمر طولانی‌تری نسبت به برگه‌های کاغذی که در خیابان‌ها توزیع می‌شوند، خواهند داشت. نکته دیگر این است که این نوع آگهی‌ها نسبت به تبلیغات چاپی، امکان ارائه اطلاعات بیشتری را در قالب تبلیغات فراهم می‌کند.

تبلیغات پستی مستقیم

هر دو روش از انواع روش‌های تبلیغات که در بالا عنوان شد، می توانند در دسته‌ی این تبلیغات پستی مستقیم قرار بگیرند. در واقع، در این روش، محتوای تبلیغاتی برای مخاطبان از طریق پست فرستاده می‌شود.

این روش نیز می‌تواند بسیار خوب و مؤثر واقع بشود، البته تا جایی که مورد سواستفاده‌ی آژانس‌های بازاریابی قرار نگیرد. اگر در این روش، از تکنیک‌های خلاقانه و جذاب استفاده شود، تأثیر خوبی بر مخاطب خواهد داشت و او را بیشتر با برند و محصول و… آمیخته خواهد کرد.

تبلیغات در کسب و کار

تبلیغات چریکی

این روش تبلیغاتی تمام قواعد را در هم می‌شکند. در طول ۲۰ سال گذشته از آن استفاده شده است و با روش‌های غیرمرسوم و تکنیک‌های خلاقانه، خواهان جذب مخاطب و مشارکت بیشتر او در روند بازاریابی و تبلیغات است.

در این شیوه از تبلیغات، زمان و مکان اهمیت زیادی دارد. برای اجرای بازاریابی چریکی لازم نیست بودجه‌ای هنگفت در دستان شما باشد، تنها چیزی که نیاز دارید، ایده‌های بکر و خلاقانه تبلیغاتی برای جلب توجه مخاطب است. ابزار در دست این کمپین‌های تبلیغاتی، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات دهان‌به‌دهان مخاطبین است.

تبلیغات رادیویی و تلویزیونی

تبلیغات تلویزیونی و رادیویی از مهم‌ترین نوع تبلیغات در دهه‌های گذشته بودند. اما به‌مرور زمان و با توسعه‌ی فناوری‌های مختلف در سطح اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، به‌تدریج از اهمیت و اثربخشی آنها کاسته شده است.

این رسانه‌ها قادر بودند جمع زیادی از مخاطبان را با خود همراه سازند. البته هنوز هم در ساعت‌های پربیننده مانند ساعت پخش بازی‌های ورزشی پرمخاطب، اثرگذاری این رسانه‌ها بسیار بالا است.

تبلیغات محیطی

هر گونه تبلیغات که مخاطب در بیرون از منزل خود با آن روبه‌رو بشود، در زمره‌ی تبلیغات محیطی قرار می‌گیرد. انواع تبلیغات محیطی مانند بیلبوردها، تبلیغات روی اتوبوس‌ها و… در این دسته‌بندی قرار می‌گیرد. حتی تلویزیون‌ها و صفحات نمایشگری که در میدان‌های بزرگ نصب می‌شوند و به ارائه‌ی تبلیغات می‌پردازند نیز در این دسته جای می‌گیرد.

تبلیغات خدمات عمومی

این دسته از تبلیغات برای آگاهی و اطلاع‌رسانی به عموم منتشر می‌شوند و جنبه‌ی تجاری ندارند. در گذشته، بستر و رسانه‌ی اصلی این دسته از تبلیغات، تلویزیون و رادیو بود ولی امروز در سایر بسترهای تبلیغاتی دیجیتالی نیز دیده می‌شوند.

تبلیغات نامشهود از روش های تبلیغات در کسب و کار

یکی از انواع روش‌های تبلیغات، تبلیغاتی است که به طور غیرمستقیم و زیرپوستی در فیلم‌ها و برنامه‌ها صورت می‌گیرد. مثلا اگر در فیلمی شاهد استفاده‌ی چشمگیر شخصیت‌ها از یک برند خاص اتومبیل یا نوشیدنی بودید، باید متوجه بشوید که تبلیغات نامشهود در حال وقوع است.

این روش از تبلیغات نیز اثرگذاری خوبی دارد و به تبلیغ‌کننده اجازه می‌دهد تا بر اساس اطلاعات و خواسته‌های جمعیت‌شناختی مخاطبان را هدف بگیرد.

ارسال شده در مقالاتبرچسپ ها:

یک دیدگاه بنویسید